Neurofeedback
Ana sayfa > Neurofeedback
 
 
Neurofeedback Nedir?
Neurofeedback bireyin kendi beyin aktivitesinden seçilen ve normalde algılanamayan parametlerinin, kendisine görünür hale getirildiği bilgisayar destekli bir eğitim yöntemidir. Bir monitör ve ses sistemi ile beyne o an itibariyle (geribildirim) ne yaptığı gösterilir.

Bu geribildirim sayesinde, kişiler kendi beyin aktivitesini daha iyi düzenlemeyi öğrenirler. Pek çok istenmeyen davranış kalıpları beyin aktivitesinin bozulmasına bağlıdır. Neurofeedback sayesinde bireyler bu  düzensizlikleri daha iyi telafi etmeyi ve daha fazla işlevsellik sağlamayı öğrenebilmektedirler.
Neurofeedback uygulamasını kimler yapabilir ve ne için faydalıdır?
Neurofeedback konusunda Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanmış son genelgede;
kullanıcılarının sadece tıp fakültesi diplomasına sahip doktorlar olabileceği belirtilmiştir.


▪ ZİHİNSEL GEVŞEME konusunda FDA onaylı Neurofeedback 
 neurofeedback sistemleri ile ilgili yayınlara aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/?term=neurofeedback

Neurofeedback eğitimi sürecindeki işlemler
İlk karşılaşma
Her Neurofeedback beyin eğitimi öncesinde  ayrıntılı bir değerlendirme yapılır. Kişinin   yaşamakta olduğu durumları ve eğitimde  nelerin hedeflendiğini açıklanır.

Göstergelere ve neurofeedback uygulayıcısının yetkinliğine göre çeşitli testler, örneğin etki-tepki testleri yapılabilir, ya da uygulayıcı uygun buluyorsa kendisini başka meslektaş veya doktorlara yönlendirebilir.

İlk görüşme test sonuçlarına göre neurofeedback eğitiminin yararlı bir seçenek olup olmadığına ve sonrasında uygun bir eğitim planı sürecine karar verilir.


Süresi ve sıklığı
Genellikle haftada 1-3 seans gereklidir. 20 seans sonra başka bir değerlendirme yapılır ve sonuçlar ilk sonuçları ve başında belirlenen hedeflerle karşılaştırılır. Sonra neurofeedback zihin eğitimine devam edilip edilmeyeceği ve nasıl olacağına karar verilir.


Bir Neurofeedback seansının süreci
Her seans, daha önceki seanstan sonraki etkilerin irdelenmesiyle başlar. Seanslardan daha fazla verim alabilmek için kişi ve/veya ailesiyle iyi bir işbirliği sağlamak gereklidir.

Çoğu Neurofeedback uygulamasında 3 elektrot gereklidir. Bunlar kafa derisi üzerine krem vasıtasıyla yapıştırılır ve, yapıştırıldıkları bölgede beyin tarafından yaratılan elektriksel güç (potansiyel) değişikliklerini ölçerler. İlk seans genelde tek elektrot pozisyonu ile başlar ve eğitimler sırasındaki duruma göre daha sonra başka elektrot uygulama bölgesi pozisyonları eklenebilir. Neurofeedback uygulayıcısı elektrotların hangi bölgelere bağlanacağına ve hangi frekansların filtre edilerek geri bildirimlar vasıtasıyla kişiye gösterileceğine karar verir.

Kişiler, çeşitli geri bildirim yöntemleri arasından sevdiğini seçebilmektedir. Monitör vasıtasıyla görsel, hoparlörler vasıtasıyla da işitsel geri bildirimleri alır.Ayrıca doldurulmuş hayvan şeklinde olup titreme ile geri bildirim sağlayabilen bir oyuncaktan da dokunsal geri bildirim almak için faydalanabilir. Modern Neurofeedback uygulamalarında geri bildirimler çok çeşitli olmaktadır. Örnek olarak, gerçek zamanlı beyin dalgalarının analizi yoluyla bir oyunun birçok özelliği simultan olarak kontrol edilebilmektedir. Bazı bilgisayar oyunlarında 17 kadar parametre beyin dalgaları tarafından kontrol edilmektedir. Bazı durumlarda ise, rahatlatıcı ve daha sessiz geri bildirimler daha faydalı olmaktadır. Örneğin, videolar geri bildirimle değiştirilebilmektedir. Video oynatımı sırasındaki görüntüler daha puslu veya daha keskin veya ebatları daha farklı olabilmektedir. Bu yolla da, içsel safha değişiklikleri hakkındaki önemli bilgiler birçok yollarla beyne aynalanmaktdır.


Ne zaman bitirilmeli?
Yeterli sayıda seans sonrasında, seanslar arasındaki zaman dilimi yavaş yavaş arttırılabilir. Belirtilerdeki rahatlama ve başarılan hedefler uzun süreli olarak kalıcı olmuşsa da Neurofeedback seansları bitirilebilir.
 
 
 
Nanobeyin © Tüm hakları saklıdır. Ana sayfa | Hakkımızda | Neurofeedback | Ürünler | Eğitimler | Araştırma Raporları | İletişim web tasarım